Lütfiye Selva Çam | AK Parti K.Kolları Başkanı

Lütfiye Selva Çam | AK Parti K.Kolları Başkanı

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam “AK Parti döneminde kadın hareketi siyasi ve sosyolojik dönüşüme etkisi” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin kurulduğu ilk dönemde kadınlara verilen siyasi haklardan bahsederek konuşmasına başlayan Çam, dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkının ilk verildiği ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu anımsattı.

Kadınlara 1934’te seçme ve seçilme hakkı tanındığını, ilk seçimlerde de 18 milletvekilinin Meclis’te milleti temsil etmeye başladığını aktaran Çam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir zümrenin seçilebildiği bir dönem geçiyor ve 7 Haziran 2015’te herkese açık olan Meclis’te tüm kadınların seçilebileceği dönemi yaşadık. Bundan sonraki süreçte, AK Parti ile her noktada mücadele veren kadınların hem eğitimde hem siyasette yer almaları mümkün olmaya başladı.”

Adalet Partisi, Demokrat Parti ve ANAP hükümetlerinde belirli bir zümreden, elitler tabakasından kadınların milleti temsil ettiği bir dönemin yaşandığını söyleyen Çam, şunları kaydetti:

“AK Parti ile liderinin ‘kadınlar siyasetin öznesidir’ diyen kurucu başkanı ile kadınlar siyasette yer almaya başlıyorlar. AK Parti’de 2003 yılında Selma Aliye Kavaf’ın atanmasıyla birlikte kadın kolları başkanlığı çalışmalarına fiili olarak başlamış oluyor. Buna gelmeden önce Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994’te İstanbul Belediye seçimlerindeki kadınları aktif hale getirmeleri, saha çalışmalarında her zaman ifade ettiği ‘kapı kapı dolaşma’ çalışmaları o dönem başlıyor. Kadılar siyasete katılarak, siyasette varlık gösteriyorlar. Genel merkezde kadın kollarının kurulmasıyla birlikte tüm il, ilçe teşkilatlarının yapılanması başlıyor.”

Çam, bugün AK Parti teşkilatlarından yetişmiş kişilerin Meclis’te yer almasının bu sürecin ve kadın hareketinin gelmiş olduğu noktanın göstergesi olduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınların siyasete katılmalarına her zaman destek olduğunun altını çizen Çam, şu anda partinin il ve ilçe belediyelerinde kadınların aktif olduğunu söyledi.

Çam, “Yerelde bir büyükşehir belediye başkanımız, 8 ilçe belediye başkanımız var. Bin 927 de belediye meclis üyemiz aktif bir şekilde görev alıyor. Partimizi, kadın milletvekili sayımızı artırarak yüzde 18,5 ile en üst düzeye getirmiş olduk.” dedi.

Çam, AK Parti’de kadınların sadece yerelde değil, ana kademede de görev aldığını vurgulayarak, “4 milyon 617 bin üyeye sahip olan dünyanın tek örgütlü teşkilatı haline geldik.” ifadesini kullandı.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle kadınların siyasete katılım ve katkısının artarak, devam ettiğini belirtti.

Kadın kolları teşkilatlarına verdiği destek ve himayesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Çam, “Siyasi tarihimizin en yüksek katılımlı seçiminin sonunda Meclis’te, AK Parti Grubumuz’da 53 kadın milletvekilimizin temsiliyle rekor kırılmıştır. Ayrıca önemli bir oranda arkadaşlarımızın kadın kollarında yetişerek Meclise taşınmış olması teşkilatlarımıza verdiğiniz önemi gösterdiği için bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.” ifadelerini kullandı. Kadın kolları olarak her gün yenilenerek büyük bir azimle çalıştıklarını, daima birlik ve beraberliği önceleyen bir hal içinde olacaklarını anlatan Çam, barış ve huzurun hem Türkiye’de hem de dünyada yayılması için çalışacaklarını, yeryüzünün tüm mazlumları için yürüttükleri çalışmalara katkı vermenin gayreti içinde bulunacaklarını kaydetti.

Çam, AK Parti’li kadınlar olarak milletle irtibatlarını hiç kesmediklerini ve millete hizmet için ömürlerini adayacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Siyaseti halkın hizmetine bir vasıta olarak yapacağız. Geçmişten beri hep düstur edindiğimiz gibi asla şahsi çıkar ve ikbal amaçlı değil, milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Partimizin yurt içi ve yurt dışında daha iyi anlaşılması için çabalarımızı artıracağız. Ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve bölücülüğe asla prim vermeyeceğiz.”

Yapılan 5. olağan kongreyle yeni bir döneme başladıklarını aktaran Çam, kadın kolları teşkilatlarında görev alan tüm partililere teşekkürlerini bildirdi.